top of page

Salmonela a terárijné zvieratá. Na čo si dávať pozor?

Vždy ma zaujímalo prečo sa o tomto probléme nehovorí viac. Je veľmi dôležité aby si po manipulácií s terárijnými zvieratami chovateľ poriadne dezinfikoval ruky. Salmonelóza totiž nemusí pochádzať len z jedla, nakaziť vás môžu aj napríklad: hady, korytnačky, jašterice, chameleóny a leguány a obojživelníky, teda prevažná väčšina terárijných zvierat.

foto: ABC7


Salmonelóza

Salmonelóza je veľmi časté ochorenie spôsobené črevnými patogénmi. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné ochorenie tráviaceho traktu. Baktérie sa do nášho tela dostáva ústami preto je dôležitá dezinfekcia rúk. Medzi príznaky patria: hnačky, bolesti brucha, vracanie, horúčka. Pri horších prípadoch môžu hnačky a zvracanie viesť k dehydratácii, ktorá môže byť sprevádzaná šokom, halucináciami, zvýšenou tepovou frekvenciou a môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek. Pre zdravého človeka nie je toto ochorenie životu nebezpečné ale malé deti, starší ľudia a osoby s ťažkým ochorením sú v ohrození. Až 155, 000 ľudí ročne podľahne tomuto ochoreniu.


Nepodceňujte dezinfekciu po manipulácii so zvieratami. Baktéria môžete chytiť po priamom alebo nepriamom kontakte s nakazeným zvieraťom. Plazy a obojživelníky sú častými prenášačmi salmonelózy. Baktérie sú vylučované nepravidelne stolicou (trusom) týchto zvierat, u ktorých sa dané ochorenie nemusí klinicky prejaviť. Chovateľ by mal vedieť, že do kontaktu s trusom zvieraťa sa pri chove stretneme často. Trus sa zachytáva na tele zvieraťa, v substráte, vo vode v teráriu.

foto: Iguana hut


Čomu sa vyhnúť?

Ako chovateľ viem pochopiť prípadnú manipuláciu so zvieratami. Môjmu adoptovanému leguánovi kontakt so mnou veľmi pomohol a často mi už pri kŕmení vybehne na rameno. Ja sám vidím, že výbeh po dome mu len prospieva. Nie som zástancom a nikdy som neodporúčal manipuláciu napríklad s obojživelníkmi, ktoré z toho nemajú nič, len zbytočný stres. Kontaminovať sa môže aj odev na ktorej zviera nosíme. Preto mám svoju "chovnú mikinu", ktorú používam pri manipulácii a často ju periem. Pokiaľ potrebujete zviera okúpať, nepoužívajte kuchynský drez ale radšej vaňu, ktorú potom taktiež vydezinfikujte. Na záver ešte malá rada zviera určite nebozkávajte!

foto: Iguana hut


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky odporúča chrániť sa v domácnosti týmito spôsobmi:

  • Dohľad nad deťmi, aby sa zabránilo prenosu nákazy kontaktom kontaminované ruky - ústa.

  • Nebozkávať zviera

  • Zamedziť kontaminácii odevu výlučkami zvierat

  • Zamedziť voľnému pohybu zvierat v obytných priestoroch, aby neznečisťovali prostredie trusom

  • Nekúpať zviera v kuchynskom dreze ani v umývadle.

  • Nevykonávať čistenie prostredia a pomôcok pre zvieratá v miestnostiach používaných na prípravu a konzumáciu stravy (kuchyňa a kuchynský drez, obývačka) a na vykonávanie osobných hygienických úkonov (umývadlo, vaňa).

  • Na umývanie akvárií a pod. používať zvláštne nádoby. V prípade použitia kúpeľňovej vane je po ukončení potrebné vaňu dokonale umyť a vydezinfikovať.

  • Používať ochranné rukavice pri čistení prostredia zvierat.

  • Nejesť, nepiť tekutiny a nefajčiť pri manipulácii so zvieratami a ich prostredím.

  • Používať dezinfekčné prostriedky na sanáciu prostredia po ukončení činností súvisiacich s čistením prostredia zvierat.

  • Dôsledne dodržiavať hygienu rúk po manipulácii so zvieratami a ich prostredím.

  • V prípade otázok ohľadne starostlivosti o zvieratá kontaktovať veterinárneho lekára a vyškoleného predajcu v špecializovanej predajni.

Ďalšie informácie nájdete sem > UVZSR - Salmonelóza a exotické zvieratá

Kommentare


  • Facebook
  • Instagram

©2021 Zverochov Námestovo | Michal Pazúrik

bottom of page