top of page

Bičovce sú menej nebezpečné než sa zdá! Zviera z Harry Pottera (Amblypygi)

Updated: Feb 26, 2022


Amblypygi sú geniálnym príkladom metafory "nesúď knihu podľa obalu". Na prvý pohľad sa môžu zdať nebezpečné, pre niektorých arachnofóbov možno strašidelnejšie než pavúky. Realita je ale opakom, Amblypygi sú v skutočnosti pre človeka úplne neškodné, bez problémov sa s nimi manipuluje a teraristi ich zaraďujú medzi najobľúbenejšie aj keď raritne chované bezstavovce. Oproti zahraničiu u nás na Slovensku sa chovajú len veľmi zriedka. Ostatné krajiny ich často volajú "whip spider" alebo "tailless whip scorpion" čo u nás doslovne znamená pavúk s bičíkom alebo škorpión bezchvostý s bičíkom. Netreba si ich ale pomýliť s Thelyphonidami ktoré taktiež v slovenčine nemajú stály názov. Amblypygid v preklade znamená tupý chvost. Zaraďujú sa medzi pavúkovce. Chov je jednoduchý problémom je ale dostupnosť, okrem toho sú nenáročné a môžu byť chované aj v skupinkách.



Základné informácie.

Škorpión bezchvostý nemá žiadny jed ani nerobí pavučiny. Doteraz bolo objavených cez 155 druhov v tropických a subtropických oblastiach po celom svete. Radi sa skrývajú v teplých vlhkých miestečkách kde ich chráni lístie, jaskyňa, kôra. Sú tu s nami od doby dinosaurov a sú aktívne v noci. Rozpätie nôh môže byť až neuveriteľných 70 centimetrov. Väčšina má 8 očí a potravu lovia pomocou klepiet podobne ako modlivky. Prvý pár nôh funguje ako senzorový orgán a nie je používaný na pohyb. Tieto nohy sa veľmi tenké a podobajú sa na bičík vďaka čomu si zaslúžili názov "bičovce". Podobne ako pavúky, vydržia bez jedla aj mesiace hlavne pred zvliekaním. Kvôli chýbajúcemu jedu je tento pavúkovec veľmi temperamentný a vo väčšine prípadov v nebezpečenstve radšej uteká. Niektoré druhy excelujú v sociálnom správaní na rozdiel od väčšiny pavúkovcov. Matka dokáže dokonca komunikovať s mladými za pomoci predných nôh. Po narodení sa malé zavesia na matku a pokiaľ niektoré spadne pred prvým zvlekom, uhynie. Bičovce si dokonca chránia svoje územie pre ostatnými jedincami. Primárna funkcia tohto správania ale nie je doteraz úplne jasná. Pri zvliekaní sa zavesia hlavou dolu a tak im gravitácia pomáha oddeliť starý exoskelet od nového.


Chov


Bývanie

Najviac sa im darí v sklenenom teráriu. Sklo umožňuje teplu unikať a tak sa najlepšie udržiava správna teplota. Bičovce dorastajú približne do 10cm a preto potrebujú viac miesta na pohyb. Samozrejme pridajte rôzne vetvičky a korkový tubus aby si mohli aj poliezť.

Odporúčané rozmery: 30cm dĺžka, 45cm výška.


Teplota

Potrebujú nižšiu teplotu, ktorá záleží od druhu. Väčšinou je to 20C°-23C°. Na lepšie udržanie použite výhrevnú podložku a termostat, ktorú umiestnite na stenu terária.

Varovanie: Podložku nikdy neumiestňujte na zem! Ak sa zviera rozhodne zakopať, môže sa popáliť.


Svetlo

Potrebujú bičovce svetlo? Nie ale denný režim je určite prospešný. Použiť môžete rôzne UVB osvetlenie. Svetlo by malo byť zapnuté 12h denne.


Vlhkosť

Väčšina druhov potrebuje udržiavať vlhkosť 70-90% ale niektoré druhy zvládnu aj 65-75%.


Substrát

Bežne sa bičovce nezahrabávajú, správny substrát Vám ale pomôže pri udržaní vlhkosti. Odporúčame:

  • Eco Earth

  • Reptisoil

  • Plantation soil

Môžete ale použiť aj lignocel. Bioaktívne prostredie môže byť prospešné aj pre Vás aj pre zviera. Terárium nebudete musieť tak často čistiť a tým budete menej zviera stresovať.


Kŕmenie

Bičovce sú prevažne hmyzožravce. Ich potrava by sa mala hlavne skladať:

  • Cvrčky

  • Šváby

Kŕmime raz do týždňa a veľkosť potravy nesmie byť väčšia než 1/4 tela zvieraťa. Neskonzumovanú potravu treba čo najskôr odstrániť. Po zvleku nekŕmte aspoň týždeň, kým sa spevní exoskelet. Ako zdroj vody môžete pridať misku z vodou z ktorej sa budú môcť napiť. Pozor! Miska by nemala byť moc hlboká, aby sa zviera neutopilo.


Zhrnutie

Bičovce sú magické tvory. Aj keď môžu na prvý pohľad vyzerať strašidelne, skutočnosť je iná. Pre ľudí sú prakticky neškodné, nemajú jed ani chĺpky ako tarantula. Chov je veľmi jednoduchý a oveľa zaujímavejší ako pri iných bezstavovcov. Aj keď zvieratá nikdy neodporúčame zbytočne naťahovať, manipulácia s bičovcami je zážitok na nezaplatenie. Jediným problémom je veľmi malá dostupnosť. Pokiaľ dokážeme prižmúriť oči nad ich strašidelným vzhľadom, sú bičovce možno najlepšie bezstavovce na chov.




0 comments
bottom of page