top of page

Najjedovatejší pavúk na Slovensku

Updated: Apr 20, 2022


foto: Pradiar obávaný (Cheiracanthium punctorium)



Na Slovensku nenájdeme toxicky významné druhy pavúkov. Za najjedovatejší druh je považovaná Pradiarka pestrá (samička pradiara obávaného). Hlavne väčšie jedince sú schopné prebodnúť pokožku človeka. Bolesť pri uhryznutí sa dá prirovnať k uštipnutiu sršňom či osou. Okrem opuchu pacienti hlásili aj sťažené dýchanie, stŕpnutie celej ruky, zvýšenú teplotu. Treba podotknúť, že pre pavúky nie sme potrava a vždy sa pri vyrušení usilujú uniknúť. Mnohé uhryznutia bývajú spôsobené neodbornou manipuláciou alebo obrannou reakciou.


Základné informácie

Pavúky u nás sú zaradené medzi najvýznamnejšie predátory hmyzu. Doposiaľ na Slovensku poznáme takmer 1 000 druhov pavúkov. Vďaka ich ohromujúcej početnosti sú významnými regulátormi škodcov. V prípade náhleho premnoženia škodcov sú tak schopné loviť korisť, ktorá je ľahko dostupná, čím nám pomáhajú tlmiť mnohých ničiteľov prirodzenou cestou. Existuje u nás len veľmi málo druhov, ktoré sú schopné prebodnúť pokožku človeka. Najviac pohryzení je zaznamenaných práve Pradiarkou pestrou. Pradiare sú pomerne vzácne druhy a bežne sa nezdržiavajú v okolí domov ale nájdeme ich hlavne na lúkach. Sú to nočný lovci a najnebezpečnejšie sú hlavne samičky, ktoré veľmi agresívne strážia kokón. Zaujímavý je spôsob akým si kokón schovajú do rastlín a poctivo bránia mladé.

Šikovnému českému kameramanovi a fotografovi Lukášovi Pichovi sa nádherne podarilo zachytiť párenie tohto druhu čo je vzácny úkaz keďže jedincov je len veľmi málo.

Prípady uhryznutia pradiarkou.

V lete roku 2019 podľa informácii Topky.sk boli v nemocnici v Malackách zachytené dva prípady uhryznutia pradiarkou. Prvá bola žena (37), ktorú vraj pradiarka uhryzla pri rodinnom posedení do prsta. Obeť sa od bolesti zvíjala na zemi a rodina zavolala záchranku. Jej sestra situáciu opísala: „Kým prišla sanitka, začala jej tŕpnuť celá ruka. Zdravotníci jej pichli pár injekcií a zobrali ju do nemocnice v Malackách. V sanitke jej začali tŕpnuť aj spodné končatiny a prestala komunikovať,". Na toto reagoval Spolok chovateľov jedovatých pavúkov a hadov príspevkom na sociálnej sieti: "Daný druh pavúka nie je taký nebezpečný pre spoločnosť, ako sa o ňom medializuje a uvádza v príspevkoch, ba dokonca nepatrí medzi útočné agresívne druhy, ktoré by len tak z ničoho nič jednali okamžitým útokom na človeka. Každý človek reaguje na živočíšne toxíny rôznym spôsobom. Pani bola viac precitlivelá na toxíny. U niekoho to zase nemusí nič spôsobiť, poprípade ľahký opuch. Medzi bežné reakcie u väčšiny ľudí patria: bolesť v mieste zásahu, opuch, dočasná paralýza, tŕpnutie, veľmi vzácne horúčka a u veľmi citlivých celkové príznaky otravy. Alergickí ľudia na živočíšne jedy to môžu znášať veľmi zle," uviedol spolok.


Pri stretnutí s pavúkom každý odborník alebo chovateľ potvrdí, že ho netreba zbytočne dráždiť a už vôbec nie holými rukami. Pri nájdení v byte alebo dome ho stačí jednoducho prikryť pohárom a vypustiť von.


Na tento článok potom reagoval Juraj, ktorý tvrdil: "Chcel by som reagovať na článok o uštipnutí pradiarky pestrej. Mne sa stala tá istá vec. Včera v noci ma v posteli uštipol pavúk. Po chvíli ma kúsnutie začalo viacej páliť a bolieť a začala mi tŕpnuť ruka. Podarilo sa mi pavúka chytiť a na pohotovosti v Malackách mi potvrdili, že sa jedná o pradiarku pestrú. Podali mi infúzie a prepustili domov,"

Fotografia od Juraja


Udalosť potom potvrdila aj Nemocnica Malacky: "Informáciu o ošetrení pána Juraja v našej nemocnici môžem potvrdiť. Z 5. na 6. augusta bol v našej nemocnici ošetrený na uštipnutie pavúkom. Je to celkovo druhý prípad uštipnutia jedovatým pavúkom, ktorý sme v tomto letnom období v našej nemocnici zaregistrovali. Obaja pacienti boli po ošetrení prepustení do domáceho liečenia a sú mimo ohrozenia života," uviedla Gabriela Bartková Kalafus, hovorkyňa a PR špecialistka pre Nemocničnú a.s. Obidve situácie boli veľmi zbytočne medializované. Aj keď odborníci a chovatelia upozorňovali, že sa nemáme čoho obávať, našli sa samozrejme aj články zbytočne šíriace paniku. Vždy ľuďom v článkoch opakujem, nechytajte a nemanipulujte so žiadnymi živočíchmi. Okrem toho, že ich vystresujete tak zbytočne riskujete aj vlastné zdravie. Verte či nie na Slovensku sa nachádza nejeden nebezpečný živočích a aj keď sú malinké môžu byť nebezpečné ako napríklad Májka fialová, ktorá taktiež v minulosti potrápila nezodpovedných. Nevieme povedať či Jurajov príbeh bol skutočne úplne pravdivý, uštipnutie bolo potvrdené no okolnosti sa nedozvieme. Pradiarka do domu zatúla len výnimočne a určite sa nejedná o pavúka, ktorý by lovil spiaceho človeka.

Foto: BioLib


Comments


  • Facebook
  • Instagram

©2021 Zverochov Námestovo | Michal Pazúrik

bottom of page