Mnohonôžky (Diplopoda)
- Michal Pazúrik
- Feb 28, 2022
- Čítanie: 1
Updated: Mar 1, 2022
Charakteristika
Mnohonôžky (Diplopoda) sú článkonožce, malé živočíchy podobné červom, ktoré nesú na spodnej strane tela dva páry nôh na každom článku. Vďaka nim sa poľahky predierajú pôdou a rozkladajúcim sa rastlinným materiálom, ktorým sa živia. Sú aktívne prevažne v noci, vtedy vyliezajú z úkrytov. Mnohonôžky postupne požierajú opadané lístie a suchú trávu, no jedálny lístok si občas spestria pojedaním húb a lišajníkov. Mnohé druhy žijú v hnijúcom dreve. Výnimočne ich objavíme pochutnávať si aj na padnutom hnijúcom ovocí. Špecializáciou na rôznorodú potravu vzniklo množstvo druhov mnohonôžok, pričom až 70 z nich sa vyskytuje na našom území. Súčasťou ich tráviaceho traktu sú symbiotické organizmy prispôsobené na spracovanie hnijúceho materiálu plného húb, plesní a baktérií. Keďže nenapádajú živé časti rastlín, nezaraďujeme ich medzi škodce.

Mnohonôžky sú pre človeka neškodné. Sú to bylinožravce a ich ústne ústrojenstvo nepoškodí ľudskú pokožku. Niektoré druhy však vylučujú smradľavú tekutinu, takže pri prípadnej manipulácii rukami buďte obozretní. Na život potrebujú dostatočnú vlhkosť a suché obdobia prečkávajú v úkrytoch. Najväčším druhom žijúcim v záhradách je (Cylindroiulus boleti) s dĺžkou tela až 4 cm. Pokiaľ je mnohonôžka v nebezpečenstve dokáže sa schúliť do špirály.
Často kladené otázky
Sú mnohonôžky náročné na chov?
Nie. V skutočnosti sú považované za najjednoduchšie bezstavovce na chov. Dokým dodržíte správne životné podmienky, nemali by ste s mnohonôžkami mať problém.
Kde si môžem mnohonôžky zakúpiť?
Jednoducho stačí zájsť na náš e-shop. Pri zvieratách nájdete podkategóriu "mnohonôžky". Na výber máte s štyroch druhov, ktoré sa odlišujú sfarbením a veľkosťou.
Potrebujú mnohonôžky v teráriu aj isopody a chvostoskoky?
Nie je potrebné pridávať aj isopody a chvostoskoky, určite ale pomôžu pri čistení terária.

コメント