8 najväčších pavúkov sveta
- Michal Pazúrik
- Mar 1, 2022
- Čítanie: 2
Updated: Mar 2, 2022
1. Theraphosa blondi
Telo: do 12cm
Rozpätie nôh: do 28cm

Therophosa blondi je najväčší pavúk na svete. Tento druh rastie neobvykle rýchlo. V priebehu dvoch rokov je schopný prerásť väčšinu vtáčkarov. Dospelý jedinec dokáže skonzumovať aj vtáky alebo menšie hlodavce. Aj keď názov vtáčkar je pomerne zavádzajúci, keďže pavúky lovia vtáky len veľmi ojedinele. Disponuje veľkými až 2cm chelicermi (zubami) a jej uštipnutie je mierne horšie než uštipnutie osou.
2. Heteropoda maxima
Telo: do 8cm
Rozpätie nôh: do 30cm

Heteropoda maxima je považovaná za druh s najväčším rozpätím nôh. Bola objavená v roku 2001 v jaskyni pri Laose. Vedci preto veria, že tento druh obýva jaskyne.
3. Hysterocrates hercules
Telo: do 9cm
Rozpätie nôh: do 28cm

Hysterocrates hercules je veľmi agresívny a toxicky významný vtáčkar. V prirodzenom prostredí si hĺbi hlboké nory. Na hrabanie má veľmi dobre prispôsobené nohy. V chove sú väčšinou len krížence a čistá forma sa skoro nevyskytuje. Má silný jed.
4. Lasiodora parahybana
Telo: do 18cm
Rozpätie nôh: do 25cm

Pre jej veľkosť je Lasiodora parahybana jeden z najobľúbenejších pavúkov v hobby. Samice môže vážiť aj viac než 100 gramov. Taktiež sú lacnejšie než T. blondi.
5. Grammostola anthracina
Telo: do 16cm
Rozpätie nôh: do 23cm

Ak hľadáte obrovské pavúky, určite navštívte Južnú Ameriku. Grammastola anthracina je taktiež popúlarna v chove a môže sa dožiť až 20 rokov.
6. Grammostola pulchripes
Telo: do 15cm
Rozpätie nôh: do 22cm

Grammostola pulchripes je veľmi kľudný vtáčkar, vhodný aj pre začiatočníkov. Rada sa prehrabáva v substráte a taktiež sa môže dožiť až 20 rokov.
7. Megaphobema robustum
Telo: do 9cm
Rozpätie nôh: 20cm

Megaphobema robustum je známa hlavne pre svoju agresívnu povahu a atraktívne sfarbenie. Nachádza sa v dažďových pralesoch v Brazílii a Kolumbii.
8. Poecilotheria rajaei
Telo: 12cm
Rozpätie nôh: 20cm

Poecilotheria rajaei je taratnula ktorá sa prispôsobila odlesňovaniu na Srí Lanke, vytvorili si útočisko v opustených budovách. Jeho názov v preklade z gréčtiny znamená „škvrnitá divá šelma“. Živý sa vtákmi , jaštericami , hlodavcami no dokonca aj hadmi. Poecilotherie sú jedny z najobľúbenejších "stromákov" v chove.
Comments