7 Zaujímavostí o škorpiónoch
- Michal Pazúrik
- Mar 1, 2022
- Čítanie: 3
Väčšina ľudí vie o škorpiónoch jedine že sú nebezpečné, my teraristi ale vieme svoje. Sú to úžasné tvory, ktoré je radosť pozorovať. Škorpióny obývajú hlavne púšte ale prispôsobili sa pre rôzne prostredie. Živia sa primárne hmyzom a pri love používajú klepetá a žihadlo s jedom vďaka čomu korisť sparalyzujú. Toto je 10 zaujímavostí o škorpiónoch.
1. Majú dlhý život

Väčšina bezstavovcov má pomerne krátky život v porovnaní s inými druhmi zvierat. Veľa hmyzu žije len pár týždňov alebo mesiacov. Naopak škorpióny sú bezstavovce s dlhým životom. Vo voľnej prírode sa bežne dožívajú 2-10 rokov a v zajatí dokonca až 25 rokov.
2. Prežijú skoro všetko

Bezstavovce obývajú našu planétu už 400 miliónov rokov a to nie je žiadna náhoda. Obzvlášť škorpióny sú majstri prežitia. Postupom času vďaka evolúcií získali neuveriteľné vlastnosti a schopnosti. Bez jedla dokážu vydržať aj celý rok. Dokonca niektoré druhy dokážu prežiť 48 hodín pod vodou. Škorpióny obývajú hlavne drsné a suché púšte. Vodu prijímajú väčšinou len z potravy. Majú extrémne nízku rýchlosť metabolizmus a potrebujú len desatinu kyslíka, ktorý potrebuje bežný hmyz. Škorpióny len tak niečo nezničí.
3. Sú to pavúkovce

Škorpióny sú pavúkovce ktoré patria do rodiny Arachnida. Pavúkovce sú aj pavúky, kosce a bičovce ale aj iné živočíchy. Majú štyri páry nôh, dve klepetá a žihadlo s jedom. Štúdie potvrdili že evolučne sú si najviac blízke s koscami.
4. Tancujú pred párením

Vedeli ste že škorpióny pred párením aj tancujú? Tanec začína keď samec a samica naviažu kontakt. Samec vezme partnerku za pedipalpy (klieštiky) a sympaticky s ňou tancuje hore dole dokým nenájde vhodné miesto pre jeho sperma. Keď sperma uloží na správne miesto nasmeruje samičku, ktorá spermie príjme. Ak je samička spokojná, samca nechá odísť v niektorých prípadoch ho ale zabije a využije ako potravu.
5. Svietia v tme

Zatiaľ pre nejasný dôvod, škorpióny svietia pod ultrafialovým svetlom. Exoskelet (pokožka škorpióna) absorbuje a odráža ultrafialové svetlo. Toto tiež uľahčuje vedcom prácu v prípade že potrebujú škorpióny lokalizovať vo voľnej prírode. Vedci si zo sebou vezmú svetlo a tak škorpióny jednoducho nájdu. Týmto spôsobom bolo objavených viac než 2000 nových druhov škorpiónov. Po zvleku majú škorpióny ešte mäkký exoskelet a ten neobsahuje látky ktoré spôsobujú fluorescenciu. Svietiť dokonca dokážu aj skameneliny škorpiónov aj po niekoľko miliónov rokoch.
6. Škorpióny sú jedovaté

Áno, väčšina škorpiónov produkuje jed. To strašidelne vyzerajúce žihadlo je v skutočnosti rozdelené na 5 segmentov brucha pričom posledný segment sa nazýva telson. Telson je miesto, kde škorpióny produkujú jed. Na konci je ostré žihadlo, ktorým jed vpúšťa do obete. Škorpión dokáže ovládať koľko jedu vpustí. Záleží to od toho či potrebuje zabiť potravu alebo sa bráni pred predátorom. National geographic taktiež objavil asi 6 druhov, ktoré podobne ako niektoré jašterice, dokážu pri ohrození žihadlo pustiť, približne v 3-4 segmente. Bohužiaľ bez žihadla škorpióny nedokážu dlho prežiť. Možno by ste to nečakali ale škorpióny vylučujú stolicu na konci chvosta, teda niekde v 5 segmente. Pokiaľ škorpión príde o chvost, stratí možnosť tieto látky vylučovať a do 8 mesiacov zomrie, keďže chvost škorpiónom už nedorastie. To je ale stále dosť času na párenie. Nedospelé jedince a samičky túto možnosť preto väčšinou nevyužívajú.
7. Škorpióny nie sú až tak nebezpečné pre ľudí ako sa zdá

Samozrejme, uštipnutie škorpiónom nie je žiadna sranda. Popravde nám ale škorpióny nemôžu veľmi ublížiť. Z približne 2000 známych druhov len 25 disponuje jedom životu nebezpečným aj pre dospelého človeka. Jed je nebezpečný hlavne pre malé deti, zdravý dospelý človek by mal uštipnutie prežiť bez nutnosti lekárskej pomoci. Hlavne v Amerike je protijed pomerne dostupný. Jediný druh na ktorý je treba dávať si pozor je Centruroides sculpturatus, ktorý ma dostatok jedu na zabitie malého dieťaťa. Usmrtenie človeka škorpiónom je veľmi ojedinelé. Zdroj:
https://www.nationalgeographic.com/science/article/how-the-scorpion-lost-its-tail-and-its-anus Preklad: Michal Pazúrik
Comments